آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۵)

180
علت جنگ ایران با عراق برای سرکوب مقاومت و مردم

چه کسی جنگ ایران و عراق را ادامه داد؟ و چرا؟

مسعود رجوی: «… چرا (خمینی) نباید از مدتها پیش به جنگ با عراق خاتمه می‌داد؟ به‌خصوص که در همان بهار سال۶۰ هم بر اساس پیشنهاد غیرمتعهدها، یک صلح شرافتمندانه و عادلانه کاملاً امکان‌پذیر بود و اصلاً این قدر کشته و آواره و خرابی و مخارج نظامی هم لازم نبود.

… مسأله اصلی خمینی این بود که بایستی برای ترور و برای کشتار و اختناق داخلی و سرکوب‌ما [مجاهدین و مقاومت ایران]، بهانه اجتماعی و سیاسی بتراشد و لذا از جنگ خارجی استقبال می‌کند. یعنی ترور و خفقان و کشتار را بایستی با کشتار و ویرانی و خرابی بیشتر در مرزها، برای بقای سلطهٔ ننگین خودش، استمرار بدهد، والا در حکومت نخواهد ماند. والا نخواهد توانست مجاهدین را ستون پنجم و عامل امپریالیسم و امثالهم خطاب‌کند. مگر نبود که از فردای جنگ ایران و عراق هر تکانی که ما می‌خوردیم، اتهام «ستون پنجم»، ترجیع‌بند همه حرف‌ها و جلوی سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های رژیم بود؟

اضافه بر این‌ها، او باید با جنگ، فشارهای نظامی و پلیسی به مردم را توجیه کند. جلوی خواست‌ها و حرکت عادلانه مردم را به‌این‌وسیله سدکند. پرسنل انقلابی و ترقی‌خواه و میهن‌پرست و ملی ارتش را در آنجا مشغول کند. والاّ اگر می‌توانست، ارتش را می‌آورد در داخل شهرها و می‌انداخت به‌جان منافقین!…

ادامه دارد…

لينك ها :

جنگ تحمیلی!‌ آنچه که باید در باره آن بدانیم-(قسمت اول)

آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۲)

آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۳)

آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۴)

آیا جنگ رژیم ایران با عراق اجتناب ناپذیر بود؟ (قسمت۶)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here